porady

Czemu moje zęby są wrażliwe na zmiany temperatur?

 

Nadwrażliwość zębów jest najczęściej spowodowana niedoskonałością dziąseł. Przykładowo w sytuacji obniżenia szyjek zębowych pożywienie oraz napoje zyskują łatwiejszy dostęp do wrażliwych nerwów, co powoduje ból przy zetknięciu z zimnymi i gorącymi pokarmami. Nadwrażliwość leczy się przy pomocy odpowiednich procedur stomatologicznych. Warto stosować też pasty zalecane do mycia wrażliwych zębów.

Jaka jest różnica pomiędzy białym a srebrnym wypełnieniem?

Srebrne wypełnienie, znane jako amalgamat, dawniej było często stosowanym rozwiązaniem. Wykonywane jest ze stopu metali, dzięki czemu dopasowuje się kształtem do zęba wraz ze zmianą temperatury spożywanego pokarmu. Ogranicza się w ten sposób ilość bakterii mogących wniknąć do zęba. Wadą tego rozwiązania jest przede wszystkim widoczny kolor.

Białe wypełnienie, zwane kompozytowym, jest obecnie najczęściej stosowanym. Wykonywane jest z plastiku lub szklanych polimerów. Podczas wypełniania ubytku wykorzystywany jest materiał żywicowy, dzięki czemu całość przylega ściśle do zęba. Białe wypełnienie pozwala uzupełnić jamę zęba materiałem o strukturze i kolorze bardzo zbliżonym do naturalnego, co pozwala uzyskać efekt zdrowego uśmiechu.

Czy to prawda, że szczoteczki elektryczne niszczą szkliwo?

Szczoteczki elektryczne nie powinny mieć wpływu na szkliwo. Warto jednak uważać przy ich stosowaniu na tkanki otaczające ząb, gdyż szczoteczki elektryczne mogą je uszkodzić.